Fiber Optik Sonlandırma

Fiber Optik Sonlandırma Sistemlerinin Doğuşu

 

Fiber optik haberleşme yeni değil - 1880'de Alexander Graham Bell tarafından Photophone için icat edildi . Bell'in fotoğraf telefonu, bir ışık huzmesi üzerine ses iletilmesine dayanıyordu. Bir kişinin sesi, bir enstrüman vasıtasıyla bir aynaya doğru yansıtılmıştı. Sesin titreşimleri aynada benzer titreşimlere neden oldu. Güneş ışığı daha sonra aynaya yönlendirildi, burada titreşimler yakalandı ve fotoğraf telefonunun alıcısına geri yansıtıldı. Orada tekrar sese dönüştürüldüler.
Bell'in fotoğraf telefonunun arkasındaki fikirin pratik hale gelmesi uzun zaman aldı. Ancak bu orijinal makinenin büyük bir kusuru vardı: hava bulutluyken işe yaramıyordu! Günümüzde dijital ses ve veri iletişimi ışık hızında optik fiber adı verilen cam kablolardan iletilmektedir. İşte Fiber Optik Sonlandırma Sistemlerin ilk macerası böylece başlamış oldu.
Gerçek anlamdaki keşfi ise 1975 yılında Corning Glass ilk uygulanabilir fiber optik kabloyu icat etti. Bu icat hızlı bir şekilde 2000 yılında başlayan şirketlerin devasa fiber optik altyapı oluşturmasıyla başladı. İlk adım, fiberin ana omurga trafiği için kullanılmasıydı. Veride her hangi bir bozulma olmadan daha uzun mesafelerin avantajları ve elyafın bakır ile karşılaştırıldığında büyüklüğü önemli keşfin ve teknolojinin ileriye taşınmasının devasal adımı olmuştu.
    Çoğu insan "fiber optik" terimini duyduğunda, doğal olarak saç telindende ince kablo, günümüzün yüksek hızlı telekomünikasyonunu ve küresel interneti mümkün kılan teknoloji akla ilk gelir. Hepsi doğru olsa da, bu gerçekten fiber optik sonlandırma sistemlerinin ve teknolojisinin söz konusu olduğu başlangıçtır.
 
Fiber Optik Teknolojisi Telekomünikasyonda Devrim Yarattı - Ama Nasıl?

     Fiber optiklerin telekomünikasyon hizmetleri konusundaki tüm potansiyellerine kullanılmaları uzun yıllar aldı . Fiber optik teknolojisinin ilk 40 yıldan daha önce yaratıldığı göz önüne alındığında, ilerleme yavaş olmuştur. Fiber optik sistemleri görmek, son kullanıcılara ışık hızında verilere erişim imkanı sunar. İnternet ve bant genişliği amaçları için, fiber optik teknolojisi hala büyük ölçüde kullanılmamaktadır. Seçili ülkelerdeki yalnızca birkaç servis sağlayıcı, fiber tabanlı ağlara tam erişim sağlar.
Fiber Bugünün İletişimini Nasıl Değiştirdi ?

    1978’de İngiltere’de Essex’te ilk fiber WAN’ın kurulmasından bu yana fiber, yavaş yavaş gelişti, büyüdü ve bazı durumlarda geleneksel bakır tabanlı telekomünikasyon hizmetlerinin yerini tamamen aldı.

    Oldukça basit, fiber, telekomünikasyon sinyallerini (veri ve ses) iletmenin daha etkili bir yoludur. Sinyaller, bakır tel yerine camdan yapılan ışıkların üzerinden gönderilir. Şimdi, Wikimedia tarafından tanımlanan teknik şeyler için;

    “Fiber optik iletişim, bir optik fiberden ışık darbeleri göndererek bir yerden diğerine bilgi iletme yöntemidir. Işık, bilgi taşımak için modüle edilmiş elektromanyetik bir taşıyıcı dalga oluşturur. ”

    Fiber Optik Sistemleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için blog sayfamızı inceleye bilirsiniz.
Bakır Alt Yapının Fiber Optik Alt Yapıya Nazaran Dez Avantajları Nelerdir?

    Daha önce, gelişmiş ülkelerde fiber optik sonlandırma altyapıları hazır değildi. Fiber optik sistemleri ayrıca pahalı ve kurulumu zaman alıcıydı. Bu nedenle, fiber sonlandırma sistemleri, yalnızca tam kapasiteye kullanıldığı uzun mesafeli telefon iletişiminde yaygın olarak kullanılmıştır. 2002'ye gelindiğinde, dünya çapında 250.000 kilometreden fazla fiber optik sonlandırma ağı telekomünikasyon endüstrisi tarafından 2.56 Tb / s kapasiteli bir şekilde kuruldu.

    Ancak, 2000 yılından bu yana, bir Internet servisi olarak fiber kablolama maliyeti büyük ölçüde azaltılmıştır . Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bazı şehirlerde abone başına, eve elyaf yaymak, bakır bazlı hizmetten daha ucuzdur. Bu maliyet, Hollanda gibi ülkelerde daha da düşüktür. Ülkemizde de son yıllarda telekominikasyon şirketleri binaların veya sokakların belli noktalarına fiber optik sonlandırma kututuları koyarak evlerin içerisine kadar fiber hizmeti sunmaktadırlar.

 
Fiber optik Sistemelerin Okyanusu Aştığı İlk Proje

   En büyük mühendislik başarılarından biri, TAT-8 olarak adlandırılan ilk okyanusu kapsayan fiber optik kablo sonlandırma sistemi oldu . Okyanus tabanını 3500 milden daha fazla takip eden Tuckerton, New Jersey'den, Widemouth, İngiltere ve Penmarch, Fransa'ya kadar genişledi.

   Mühendisler, kabloyu okyanus tabanında dayanacak şekilde dikkatlice tasarladılar. Merkezinde çekirdek yatıyor. İnç çapında bir inçten daha az, merkezi bir çelik telin etrafına sarılmış altı optik fiber içerir. Bunu, elyafları yastıklamak, çelik tellerle sarmak ve onu sudan korumak için bakır bir silindirin içine kapatmak için bir elastomer içine gömdüler. Son kablo çapı bir inçten azdı, ancak aynı anda 40.000 telefon görüşmesini de kaldırabiliyordu .

   Bir fiber optik kabloyla nasıl bilgi gönderdiklerinin özü çok basittir. Diğer ucunda birisiyle önceden ayarlanmış bir sinyal alabilirim. Belki de Mors kodunu kullanacağız ve ben sadece lazeri engelliyorum, böylece sondaki kişi bir mesaj ileten flaşları görüyor.